Kuş Cenneti

Şereflikoçhisar içerisinde yer alan kuş cenneti Tuz Gölü ve çevresi; barınma, kışlama ve kuluçka imkanıyla yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yaparken, endemik bitkileriyle de dikkat çekiyor. Tuz Gölü, çevresindeki küçük göl ve bataklıklarda yaşayan kuş varlığı ile birlikte Türkiye’nin en zengin havzalarından birisidir.

Tuz Gölü çevresinde 38’e yakın endemik tür bulunurken, bunlardan yaklaşık 20’ye yakını da sadece Tuz Gölü ve çevresindeki Eskil ve Eşmekaya’da biliniyor.Bu bölge yaban kuşlarının göç güzergahı üzerinde yer alırken, bozkırın ortasında Tuz Gölü ve çevresi dışında önemli bir sulak alan olmaması, göçmen kuşları Tuz Gölü’ne yönlendirmektedir. Tuz oranının yüksek olması nedeniyle kış mevsiminde donmayan göl, göçmen kuşlar için aynı zamanda iyi bir barınaktır. Kuşlar için dinlenme, beslenme ve kışlama alanı olan Tuz Gölü ve çevresini ayrıcalıklı kılan bir başka özellikse önemli bir kuluçka sahası olmasıdır.

Makinenizi unutmayın

Tuz gölü dediğiniz zaman aklınıza kar beyaz bir göl gelmesin. Gölün üzerinde birçok alg olduğundan dolayı gölün rengi hafif kiremit rengi ile kırık beyazının karışımı şeklindedir. Burası özellik ile fotoğraf tutkunları için gerçekten harika bir alan.
Buraya gelirken fotoğraf makinenizi almayı asla unutmamalısınız. Gölün üzerindeki uzun yürüyüş sırasında bir noktada artık suya geleceksiniz. Bu su ayak bileklerinize belki ancak gelecek yüksekliktedir.